Celebrating autumn with Iittala Kastehelmi


Minimalist dining room, autumn vibes.jpg
Iittala tableware, Kastehelmi and Teema collection.jpg
Iittala tableware from Kastehelmi and Teema collection.jpg

Autumn is here and last weeks frosty nights have painted leaves in most beautiful shades. I had a lovely walk in the garden on Sunday morning and collected a bunch of colorful branches and stems and to bring autumn also inside. Having these on my dining table elevates the room instantly and makes everyday meals more special.

Another way how to make daily gatherings around table feel special is to use beautiful tableware and I think that Iittala Kastehelmi collection is perfect for adding a sparkle to everyday. Kastehelmi pieces feature rings of little glass bubbles that resemble dewdrops glistening in the sun and piece plays with light in a way that showcases the reflective beauty of the glass. While I was taking these photos low autumn sun peeked through the rain clouds for some minutes and let me to capture this lovely play of light on these pieces. Usually I avoid taking photos in direct sunlight, but this time I made an exception and took some photos with deeper contrasts and shadows and beautiful highlights on the glass.


Sügis on vaieldamatult nüüd käes ja eelmise nädala karged ööd ehtisid puud ja põõsad ilusatesse sügisvärvidesse. Pühapäeva hommikul maal aias jalutades korjasin parajalt suure pundi kirjusid oksi ja tõin need kaasa meie linnakoju, et siingi viibides rohkem sügise kohalolu tajuda. Söögilauale vaasi panduna andsid need tervele toale kohe hoopis teise tunde ja laua taga istuda on ka kohe kuidagi veidike erilisem tunne.

Veel üks viis, kuidas igapäevaseid hommiku-, lõuna- ja õhtusööke natuke erilisemaks muuta, on kasutada ilusaid nõusid ja minu meelest on Iittala Kastehelmi sari argipäevadesse pidulikuma tunde tekitamiseks justkui loodud. Kastehelmi sarja nõudel on ringidena väiksed klaasist mummukesed, mis meenutavad päikese käes sätendavaid kastepiisku ja nagu kastepiisadki säravad need klaasist nõud päiksevalguses eriliselt ilusti. Sel ajal, kui ma neid pilte tegin, piilus just madal sügispäike korraks vihmapilvede vahelt välja, nii et sain seda valgusemängu veidi ka fotodele püüda. Tavaliselt ma ei pildista otsese päikese käes midagi, sest tekkivad varjud ja kontrastid on liialt tugevad, aga sel korral tegin erandi - liiga ilus oli :)

This post is in collaboration with Iittala

Anu Reinson